Nespavost trápí především lidi ve starším věku, u mladších může souviset také s neklidností. Jednou ze známých bylinek, kterou čaje na nespavost obsahují, je meduňka. Její nať působí na uklidnění celého organismu, uvolňuje křeče a zmírňuje bušení srdce i dýchání.
Před spaním šálek meduňkového čaje údajně nahradí jednu tabletu prášku na spaní. Jelikož je meduňka zcela neškodná, čaj z ní připravený lze popíjet každý den.
Květy prvosenky jarní neboli petrklíče jsou také rovněž častou složkou bylinných čajů na nespavost. I prvosenka navozuje pocity klidu a pohody. Lze ji používat ale pouze v bylinných směsích, sama by mohla vyvolat nevolnost. Na nespavost se využívá též známá bylinka - koření majoránka. Opět tiší nervovou soustavu.
Nať třezalky je rovněž báječným pomocníkem na psychiku a na všechny problémy, související s nespavostí. Třezalka je poměrně univerzální bylinka a využívá se i na celou řadu dalších problémů. Čaje na dobrý spánek dále obsahují třeba květy vlčího máku, chmel, levanduli, tymián nebo kořen z kozlíku. Čaj se vždy dávkuje před spaním, obvykle stačí jeden šálek.
![]() Kořen z kozlíkuKozlík lékařský (Valeriana officinalis) patří k bylinkám, jejichž léčivý efekt prověřila nejen staletí, ale i moderní medicína. Podporuje klidný spánek, utišuje bolest, stres a úzkostné ... Více zde![]() TymiánAčkoli se tymián používá hlavně v kuchyni, má i mnoho blahodárných účinků na zdraví - dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, plísním a parazitům. Zmírňuje nejen kašel a je účinný ... Více zde![]() LevanduleLevandulový čaj zklidňuje, napomáhá usínání, působí proti bolestem hlavy, nervozitě, neklidu a úzkosti. Uvolňuje svalové křeče. Pomáhá také při průjmech a nadýmání.Levandule nemá vedlejší účinky. ... Více zde![]() ChmelChmel obsahuje látky které povzbuzují metabolismus a zlepšují tvorbu žaludečních šťáv. Tradičně se proto doporučují při potížích s trávením a také jako lék proti nadýmání. Ale tím výčet ... Více zde![]() Vlčí mákVlčí mák byl pro svůj kladný vliv na lidské zdraví využíván především v minulosti, ale v lidovém léčitelství je používán dodnes. Především bývá dáván do souvislosti s plicními potížemi. ... Více zde![]() TřezalkaKvět obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid), rutin, quercetin, silici, červené barvivo hypericin, pryskyřici, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C a další.Třezalka ... Více zde![]() MajoránkaHlavní léčivou vlastností majoránky je jeho silně utišující vliv na nervovou soustavu, proto ji používáme při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Majoránka je mírné sedativum ... Více zde![]() Prvosenka jarní - PetrklíčPrvosenka jarní neboli Petrklíč má velkou hojivou moc a pomáhá nejen při onemocnění dýchacích cest. Jde však o ohroženou, chráněnou bylinku, jejíž oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Ale ... Více zde |
Provozní doba: Po - Pa 8 - 18hod
dle tel. objednávky